1. A papír története
Elgondolkodtál már arról, hogyan készül a papír?
Most olvashatsz is róla, ha meglátod ezeket az oldalakat!
A papír eredete
Ember a természetben
Ha hosszabban szeretnél olvasni a papírról, akkor itt egy könyv.
És itt van egy videó is, amely érthetően mondja el a papír készítésének menetét:
2. Papír és környezetszennyezés
Nem mehetünk el amellett sem, hogy bizony a papír előállítása nagyon környezetszennyező tevékenység! Olvasd el ezt a dokumentumot! Ne ijedj meg, kicsit hosszúnak tűnik, de kevés és hasznos információkat tartalmazó szöveg van benne a sok kép között!
Itt egy rövid cikket találsz a szórólapok, reklámújságok környezetszennyezéséről.
Remélem, most már érted, miért kell takarékoskodni a papírral! Ahhoz, hogy ténylegesen tenni is tudjál valamit, végezd el a következő feladatot!
3. Hogyan csökkenthetem?
Írd össze, mi mindenhez használsz papírt! A legapróbb dolgokat is sorold fel (pl. a buszjegy is papírból van)! Mennyipapírt dobsz ki, amit még lehetne használni?
Hogyan tudnád csökkenteni a papírfelhasználásodat?
Írj ötleteket az egyes felhasználási területekhez, és oszd meg a családoddal a felismerésedet!
4. Készíts újrapapírt!
Első lépésként készíts elő egy szitát (konyhai vagy a régi homokozós is jó), vagy készíts keretet!
Ez utóbbinál lécekből állíts össze egy 15x10 cm-es keretet, majd tűzz rá feszesen szúnyoghálót (műanyag vagy fém)! Most tépj össze egy oldalnyi (nem fényes) újságpapírt, vagy egy A4-es lapot! Tedd turmixgépbe, önts hozzá kb. fél liter vizet, vagy a maximum jelzésig töltsd fel vízzel! Adjál hozzá egy kiskanálnyi feloldott tapétaragasztót! Felnőtt segítségével turmixold pépesre! Figyelem! Botmixer nem jó!!!
Tedd a szitát/keretet egy lavór fölé, és öntsd rá a pépet a szitára vagy a kereten feszülő hálóra! Óvatosan, de gyorsan dolgozz, figyelj arra, hogy mindenhova jusson pép! Kézzel ne nyúlj a pépbe, és ne próbáld rázni a keretet, mert összecsomósodik a pép! Teríts a kiöntött pépre egy törülközőt (az alsós kézmosós teljesen jó lesz), vagy egy posztódarabot! Ezen keresztül nyomkodd meg a tenyereddel a pépet, hogy a víz kifolyjon belőle!
Óvatosan emeld fel a posztót/törölközőt a rátapadt papírral együtt (itt is elkelhet felnőttsegítsége)! Tedd rá egy tálcára a posztót/törölközőt úgy, hogy a papír legyen felül! Tegyél rá egy másik posztódarabot/törölközőt és egy nyújtófa (vagy üvegpalack) segítségével szorítsd ki a maradék vizet (tudod, mint a tészta nyújtás :o)! Ezzel el is simítod a papír felületét.
Válaszd le a papírt a posztóról, majd tedd meleg helyre–de ne a fűtőtestre vagy a tűző napra!–száradni a papírt! 1-2 nap múlva kézbe veheted az újrapapírodat.
Néhány trükk:
-Ha színes papírt szeretnél, akkor tegyél színes növényt, festőnövényt a turmixgépbe!
-Ha vízjeles papírra vágysz, akkor vékony drótból hajlítsd meg a formát, és tedd a szitára/keretre, mielőtt ráöntenéd a pépet!
-Ha növényekkel szeretnéd díszíteni a papírt, akkor a kiöntés előtt a szitára/keretre készíts kompozíciót virágokból, levelekből, virágsziromból! Vigyázz, ne zsúfold túl, mert nem áll össze a papír!
-Ha vékony papírt szeretnél, kevés papírdarabkát használj. Ha vastagot, akkor sokat. Két-három kísérlet után tudni fogod a mennyiséget.
-Ha nagyobb méretű papírt szeretnél, akkor készíts nagyobb keretet, és több alapanyagot használj!
Itt is olvashatsz a papír merítésről:
Itt pedig egy videót nézhetsz meg.
