Megismerkedtél a papír történetével, a gyártásához felhasznált anyagokkal és a melléktermékekkel. Megtudtad, mennyire környezetszennyező a papír előállítása, és megfigyelhetted, hogy az általad elkészített kis darab papírhoz mennyi vizet és energiát használtál fel.
Remélem, most már tudod és érted, hogy nem szabad a papírt pazarolni, valamint azt is, hogy szép dolog a szelektív gyűjtés, kell is, de a problémát nem ez, hanem a takarékosság oldja meg!
Végül olvashatsz még néhány érdekes adatot az újrapapírról:
1 t fehér papírelőállításához 417 m3 víz, 1700 kg fa, 717 kWh energia, 181 kg mészkő, 87 kgkén, 6 t gőz és 60 kg klór szükséges (KVVM). A világ összes fakitermelésének 20%-át a papírgyártáshoz használjuk fel (HUMUSZ).
A szürke újrapapírhoz 100 m3 víz, 1150 kg fekete-fehér újságpapír, 300 kWh energia és 3 t gőz kell, és nem szükséges a többi adalékanyag (KVVM).
Minél fehérebb, illetve minél fényesebb és színesebb a papír, előállítása annál nagyobb környezetkárosítást okoz. Ma a teljes papírfogyasztás 48%-át a csomagolás emészti fel, nyomtatás és írás céljára pedig 30%-ot használunk el.
Egy felső tagozatos diák egy tanévfolyamán átlagosan 12 kg-nyi taneszközt „fogyaszt”. Magyarországon az egy főre jutó papírfogyasztás kb. 81 kg/év. (HUMUSZ)
A begyűjtött papírhulladékokat elsősorban anyaguk szerint (újságpapír, kartonpapír, papírtartalmú többrétegű italos doboz) válogatják szét, majd bálázzák. A hulladékpapírból a papírgyártás hagyományos folyamata során újra papíralapanyag készül. (FigyelőNet)
