Próbáljatok összegyűjteni méhekkel és mézzel kapcsolatos közmondásokat!A feladatlapra összeszedtünk mi is néhányat. Próbáljátok meg párosítani a közmondást a jelentésével!
(Megoldás: ld. 6. Összegzés)
A méhekről általában egyből a méz jut eszünkbe, pedig sok egyebet is köszönhetünk nekik. Mindjárt az első helyen említhetjük a beporzást: számtalan virágos növény pótolhatatlan partnerei, nélkülük nem jönne létre a termések nagy része, nem létezne annyiféle virág, gyümölcs, zöldség. Nem minden növény rovarbeporzású–a gabonák pl. szélbeporzásúak, de a gyümölcsök és zöldségek túlnyomó részének szüksége van a rovarok beporzására. Nem csak a háziméh létezik, hanem nagyon sok más méhfaj is („vadméhek”), amelyek szintén nagyon fontos szerepet játszanak a megporzásban. A méheknek még sok egyéb terméke is van. Próbáljatok meg felidézni néhányat! A feladatlapban találtok néhány termékről leírást–próbáljátok meg kitalálni, miről lehet szó!
(Megoldás: ld. 6. Összegzés)
A különböző mézekről itt találtok leírást.
Kas, kaptár
Figyeljétek meg az ábrákat! Eredetileg a méhekfaodúban, sziklarepedésben, földüregekben éltek. Később az ember már nemcsakelrabolta tőlük a mézzel teli lépeket, hanem „lakást” készített nekik cserébe: gyékényből font kasokat. Ma a méhészek kaptárokban nevelik a méheket, mely egy ládaszerű építmény, ami elsősorban fábólkészül. Benne ún. keretek sorakoznak függőlegesen egymás mellett. A keret lécekből áll, mely dróttal van átfűzve, amihez a műlépet olvasztják. A műlépen látszik–kissé ki is emelkedik–a sejt alapja, amire a méhek a sejtet építik (a műlép mindkét oldalára).
Érdekes link
A méhek lakása
A méhcsaládnak háromféle tagja van: a méhkirálynő vagy anya, a dolgozók és a herék.
A feladatlapon összekevertük a szerepeiket–válogassátok szét, hogy kinek mi lehet a feladata!
A háziméhről
(Megoldás: ld. 6. Összegzés–itt a megfelelő sorrendet és a hiányzó láncszemet is megtalálod!)
Néhány érdekes adat:
A mintegy 50 ezer egyedből álló méhcsalád aktivitásahatalmas. Tavasszal és nyáron a virágkelyhekfelkutatását célzó 7,5 millió felfedezőút során 20 millió repült kilométert tesznek meg, vagyis a Föld és aHold közti távolságot huszonhatszor oda-vissza teljesítik. (Güntheroth 2005)